Poets Of The Fall

Poets of The Fall (POTF)  je alternative rocková finská kapela skládající se ze tří zakládajících členů - Marka Saaresta (vokály), Olliho Tukiainenena (kytara) a Markuse "Captaina" Kaarlonena (klávesy, produkce). Během turné se k nim přidávají ještě Jani Snellman (basová kytara), Jaska Mäkinen (rytmická kytara, zadní vokály) a Jari Salminen (bubny).

 Začátky (2003-05)

Kapelu vznikla 25. dubna 2003 díky Saarestovi a Tukiainenovi, kteří se znali už z Markova prvního působení v kapele Underground, které Olli napsal několik písní. V témže roce byl Marko požádán svým přítelem Sami Järvinem, zda nezhudební jednu svou báseň pro hru společnosti Remedy Entertainment Max Payne 2: The Fall of Max Payne. Píseň dostala název Late Goodbye a stala se hlavním motivem hry. Její producent Markus "Captain" Kaarlonen se brzy na to do kapely přidal a díky jeho zaměstání ve Futuremark se později píseň Lift dostala do hry Max Payne 2. 

S cílem udržet si nezávislost a svobodu založila kapela nahrávací společnost Insomniac, kde 30. června 2004 vyšel debutový singl Late Goodbye následovaný singlem Lift 9. září 2004. 8. prosince 2004 se na jejich webových stránkách dala zdarma stáhnout píseň Maybe Tomorrow is a Better Day jako marketingový tah a předzvěst vydání prvního alba Signs of Life.

První album kapely ve Finsku vyšlo 19. ledna 2005 a jeho název odkazuje na stejnojmennou instrumentální skladbu kapely Pink Floyd, která ji vydala v roce 1987. Album bylo oceněno cenou EMMA za "Nejlepší debutové album roku 2005" a kapela získala cenu za nováčka roku. 

Carnival of Rust (2006-07)

Třetí singl Carnival Of Rust vyšel 22. března 2006 ve Finsku a následně 1. prosince 2006 v Německu. 30. března 2006 vyšlo video sledující slečnu v plynové masce navštěvující starý karneval, ve kterém se objevili přestrojení členové kapely a bylo oceněno nejen jako nejlepší finské video všech dob, ale také jako nejlepší video roku 2006. 

Druhé album bylo pojmenováno jako první vydaný singl - Carnival of Rust a vyšlo 12. dubna 2006. Obsahovalo 11 nových písní a remasterovanou verzi skladby Maybe Tomorrow is a Better Day. Na obal se vrátilo lízátko z prvního alba navržené Tuomasem Harju. 

Revolution Roulette (2008-09)

V roce 2008 kapela změnila design svého můřího loga a změnila téže font názvu kapely. Objevili se na kompilačním albu Livenä Vieraissa s coverem písně You Know My Name od Chrise Cornella a vlastní písní Diamonds For Tears. V tom samém roce spolupracovali s kapelou Phoenix Effect, kteří nahráli své debutové album Cyanide Skies pod jejich nahrávací společností. Marka lze slyšet v jedné z písní a celou kapelu můžeme vidět v klipu k písni King See No Evil.

První singl za nadcházejícího alba dostal název The Ultimate Fling a vyšel 6. února 2008. Na singlu lze najít tři verze písně (radioedit, album-edit a improvizaci) a live nahrávku písně Fire nahranou na Ankkarock Festival 2007. Měsíc před vydáním alba bylo zveřejněno i video natočeno převážně fanoušky během různých vystoupeních kapely.

26. března 2008 vyšlo třetí album s názvem Revolution Roulette o obalem od Tuomase Harju, kde je vyobrazený obří visací zámek se zabudovanou ruletou. 

Twilight Theater (2010)

V polovině roku 2009 skončilo turné k Revolution Roulette, takže se kapela uchýlila do studia k nahrání dalšího alba, které popsali žánrově jako "cinematic rock". 9. prosince 2009 vyšla první píseň s názvem War, která se objevila v thrillerové video hře Alan Wake od studia Remedy Entertainment. Krom War hra obsahuje další dvě písně Children of the Elder GodThe Poet and The Muse, které Poets nahráli jako fiktivní kapela Old Gods of Asgard. V červnu vyšlo k War i video s hercem Ilkka Villim v roli Alana Wakea. 

18. ledna bylo oznámeno, že album nesoucí název Twilight Theater vyjde 17. března a prvním singlem bude píseň Dreaming Wide Awake 

Alchemy Vol. I (2011)

Kompilace čítající CD a DVD s názvem Alchemy Vol. I vyšla 16. března 2011. Na DVD lze nalézt celou videografii kapely a na CD lze najít největší hity společně s dvěmi novými písněmi - No End, No Beginning a Can You Hear Me

Temple of Thought (2012-2013)

Páté album s názvem Temple of Thought vyšlo 21. března 2012 a jemu vydání předcházelo odhalení coveru a jména na oficiální facebookové stránce kapely a to 25. ledna 2012. 

Prvním singlem nového alba se stala píseň Cradled in Love, která vyšla 24. ledna 2012 a 3. března vyšlo video. Na albu se také objevuje píseň napsaná speciálně pro hru Alan Wake's American Nightmare s názvem The Happy Song. 

Během turné k albu bylo natočeno DVD se záznamem z Moskvy s názvem Live in Moscow.

Jealous Gods (2014-2015)

26. května 2014 byla vyhlášena pauza na tvorbu nového alba, později 8. července bylo oznámeno, že šesté album vyjde 19. září na iTunes, Spotify a na dalších streamovacích službách a ve vybraných obchodech a ponese název Jealous Gods

Prvním singlem se stala píseň Daze, která byla zveřejněna 22. srpna na oficiální stránce kapely společně s videoklipem. 14. října započalo turné k albu po Finsku a Německu.

Clearview (2015-2016)

11. června 2015 začala kapela pracovat na dalším albu. V lednu 2016 bylo odtajněno, že budou spolupracovat s producentem Stefanem Bomanem a že album vyjde 30. září 2016 a hned poté bude následovat světové turné.  

Vytvořil Daniel