Eluveitie

Eluveitie je švýcarská folk-metalová skupina hrající něco jako melodic-death metal s prvky keltské lidové hudby. Některé skladby jsou dokonce zpívány keltským jazykem galštinou. Skupina byla založena v roce 2002 Christianem "Chrigelem" Glanzmannem jako studiový projekt. Jejich první EP Vên vyšlo v roce 2003. Chringel posléze shromáždil dalších 9 hudebníků, aby z Eluveitie udělal plnohodnotnou skupinu.

Skupina pak hrála své první koncerty, podepsala smlouvu s nahrávací společností Free Dark, opět nahráli album Vên. Následovali další koncerty a Eluveitie hráli dokonce jako předskupina Korpiklaanům nebo Cruachan. V tomto období také odešlo sedm z deseti členů kapely, ale brzy Chrigel Glanzmann, Sevan Kirder a Meri Tadic nabrali nových šest členů.

K 15. výročí kapely Falkenbach pro ně v roce 2006 nahráli limitované album. Téhož roku taky došlo ke změně sestavy, z kapely odešly Sarah Kiener a Linda Suter a nahradila je niněristka Anna Murphy.

V roce 2006 Eluveitie vydali první plnohodnotné album Spirit u společnosti Free Dark, přičemž posléze se skupinou Odroerir vyrazili na evropské turné. Našli si také nový kontakt se společností Twilight Records a o rok později se objevili na festivalu Ragnarök Festival.

Ještě v roce 2007 podepsali smlouvu s Nuclear Blast a o rok později vydali studiové album Slania, jež nese název dívky z 2500 let starého náhrobku.

V roce 2009 vydali první část alba Evocation I The Arcane Dominion.

A v roce vydali 2010 album Everything Remainds (As It Never Was).

V následujících letech přibyla alba Helvetios (2012) a Origins (2014).

V roce 2016 opustil kapelu dlouholetý bubeník Merlin Sutter, z kapely posléze odešeli i kytarista Ivo Henzi a zpěvačka a niněristka Anna Murphy.

V současnosti v kapele hrají Chrigel Glanzmann, Kay Brem, Shir-Ran Yinon, Rafael Salzmann a Matteo Sisti.

Vytvořila Narja