WARPAINT

Warpaint je indie rocková kapela, která vznikla 14. února roku 2004 v Los Angeles. Ze složitých kytarových linií, hypnotických hlasů a intenzivních post-punk rytmů tvoří písně na hranici mezi psychedelií a intimitou. Kapelu tvoří Theresa Wayman (*23. 6. 1980, zpěv & kytara), Emily Kokal (*30. 9. 1980, zpěv & kytara), Jenny Lee Lindberg (*30. 7. 1981, doprovodný zpěv & baskytara), Stella Mozgawa (*25. 2. 1991, bicí). Původní bubenice Shannyn Sossamon opustila kapelu v roce 2008. Skupina měla několik dočasných bubeníků, dokud se Stella nepřipojila v roce 2009.

Hudba Warpaint je přirovnávána k Cocteau Twins, Joni Mitchell a Siouxsie and the Banshees. NME popisovala tento styl jako "občas se vynořil z žalostný nálad do tvrdšího kolébání, [skupina] hraje expanzivně, svěže-harmonické psych-rockové písně."

Na začátku roku 2009 jejich nově vydané debutové EP "Exquisite Corpse" vyletělo rovnou na 1. příčku místního uměleckého žebříčku Los Angeles Amoeba Records. V září 2009, Manimal Vinyl vydal "Exquisite Corpse" na CD a vinylu s novou bonusovou skladbou "Krimson". Warpaint sbírá chválu ve Spojených státech i v zahraničí.
Dne 25. října 2010 skupina vydala své první debutové album, "The Fool". Album přijalo zářící recenzi od NME.

"Shadows", první singl z jejich debutového alba, byl 10. ledna 2011 nabízen jako digitální download nebo 12" vinyl. Remix singlu "Shadows (Neon Light Remix)" se ukázal jako velmi populární; objevil se také v playlistu BBC Radio 1 jako součást In New Music We Trust.
Warpaint cestovala Spojenými státy a Evropou na jaře a v létě 2011, aby album ještě víc zviditelnila. Hrála na různých významných festivalech včetně Bonnaroo,Glastonbury Festival, Reading a Leeds festivaly, Coachella Valley Music and Arts Festival, Rock Werchter a Electric Picnic.
V roce 2011 se píseň "Undertow" umístila ve Velké Británii na 92. místě a také v Austrálii na 75. místě. Dne 25. září 2011 hrály na prestižním Hollywood Bowl (jako předskokanky).
V únoru 2013 kytaristka Theresa Wayman potvrdila NME, že skupina má za cíl vytvořit nové album "Warpaint", a odhalila, že skupina tvořila písně na zvukových zkouškách a více experimentovala s akustickými kytarami a bicími. Zpěvačka Emily Kokal zase poznamenala, že R&B a rap styl Warpaint při tvorbě alba ovlivnil, a uvedla, že na albu jsou "věci, které mají bicí automaty a atmosféru, hudba, která je více než standardní rock." Kokal dodala, že album je více založené na keyboardech, což jej činí "rozhodně odlišné" narozdíl od předchozího alba "The Fool". Na podporu alba, Warpaint zahájila 23 denní, tří-etapové mezinárodní turné. První etapa, evropské turné, začala 28. října 2013 v O2 ABC v Glasgow, Skotsku a skončila dne 16. listopadu na Crossing Border Festival v nizozemském Haagu. Druhá a pěti denní etapa vystoupení na Laneway Festival v Austrálii začala 31. ledna 2014 a skončila dne 8. února, kdy Warpaint hrála v různých městech včetně Brisbane, Melbourne, Adelaide a Fremantle. Třetí a poslední etapa byla zahájena 19. února v O2 Academy v Leeds, Anglii a skončila dne 1. března v Aula Magna v portugalském Lisabonu. Během tohoto turné, předcházejícího vydání "Warpaint", skupina debutovala několik písní alba, včetně "Keep It Healthy", "Hi" a "Love Is To Die".

Produkováno Flood a mixováno Nigelem Godrichem, "Warpaint" mělo vyjít v Německu, Irsku, Nizozemsku a ve Švýcarsku dne 17. ledna 2014; 20. ledna v Dánsku, Francii, Švédsku a ve Spojeném království; a 21. ledna ve Španělsku a ve Spojených státech na Rough Trade Records. Úryvek ze singlu alba "Love is to Die" byl k slyšení v reklamě na Calvin Klein dne 25. září 2013 a později jako součást ukázky pro nadcházející dokumentární film stejného jména o práci skupiny Warpaint. Singl byl vydán dne 28. října s před-objednanou digitální verzí alba.

Dne 20. listopadu Warpaint zahrála "Composure" z "The Fool", stejně jako nové písně "Love Is Die" a "Keep It Healthy" na BBC 6 Music se Stevem Lamacqem ve Spojeném království. Druhý den, článek z prosince 2013 vydaný v časopisu Dazed & Confused poskytuje náhled do natáčení nového alba, stejně jako průvodní dokument, natočený podle manžela Jenny Lee Lindberg, Chrise Cunninghama. Lindberg později potvrdila 24. listopadu v rozhovoru na XFM, že Cunninghamův dokument by být k dispozici krátce po vydání alba. Hudební video, které obsahuje dvě písně z druhého alba - "Disco//Very" a "Keep It Healthy - bylo vydáno v dubnu 2014. Režírováno Labanem Pheidiasem, video představovalo skateboarding profesionálních skateboardistů Justina Eldridge, Krise Markoviche a Patricka Melchera.

      Vytvořil Vojta