HIM

Začátky a Greatest Lovesogs Vol. 666 (1991-1998)

První inkarnace HIM vznikla na začátku 90. let pod taktovkou Ville Vala a Mikky "Migeo" Paanena v Helsinkách pod jménem His Infernal Majesty. Oba hráli na basu a brzy se k nim přidali bubeníci Sami "Juippi" Jokilehto a Juha Tarvonen. Kapela ukončila činnost v roce 1993, kdy Mige musel na vojnu. Dohromady ji dal po několika letech Ville a kytarista Mikko "Linde" Lindström, kteří společně nahráli čtyři dema, kde Ville hrál na bubny a zpíval a Linde si vzal na starost basovku a kytaru. Později se k nim znovu přidal Mige stejně tak jako bubeník Asko Kallonen. V této sestavě podepsali smlouvu se Sony BMG a nahráli cover verzi písně Chrise Isaaka Wicked Game.

Od roku 1996 si kapela zkrátila jméno na HIM a vydali EP s názvem 666 Ways to Love: Prologue, kde se objevil ještě jeden kytarista, Oki, který ovšem odešel ještě před vydáním EP, které padlo na říjen 1996. Na coveru se objevila podobizna Villeho matky a prvním videoklipem kapely se stalo video pro Wicked Game, které bylo přestaveno hned ve třech variantách.

V roce 1997 přijali klávesistu Antta Melasniemiho a daly se do tvorby debutové desky, Greatest Love Songs Vol. 666, ze kterého se dočkaly velkého úspěchu především singly - When The Love & Death Embrace a Your Sweet 666, které se dostaly do top 10 finských žebříčků. Za celé album získala kapela cenu finských Emma Award za Nejlepšího nováčka roku a Nejlepší debutové album.

Celověsvětový úspěch (1999-2000)

Po prvním mezinárodním turné byli bubeník Pätka a klávesista Antto nahrazeni Mikou "Gasem Lipstickem" Karppinenem a Jussi-Mikkem "Juskou" Salminenem a v lednu 1999 začala práce na druhé desce, kvůli které přesídlili do Rockfieldu ve Walesu.  

V listopadu 1999 byl zveřejněn první singl nadcházející desky - Join Me in Death, který se dostal na první příčky hitparád ve Finsku a Německu, na druhé v Rakousku a osmé ve Švýcarsku. Singl byl následován dvěmi videi, v jednom z nich se objevily záběry z filmu 13. patro (Thirteenth Floor), ve kterém píseň zazněla. 

Razoblade Romance vyšla v prosinci roku 1999 a bodovala hlavně ve Finsku, Německu a Rakousku. Z alba vzešly celkově čtyři úspěšné singly - Right Here In My Arms, Gone With Sin a Poison Girl, ke všem byly natočeny téže videoklipy. 

Zajímavostí je, že ve Spojených státech toto album vyšlo pod skupinou HER, kvůli problémům s již obsazeným jménem HIM, kvůli kterému museli finští HIM zaplatit za práva tisíc dolarů. 

Další alba (2001-04)

Další album zabralo jedenát měsíců, během kterého byl klávesista Juska nahrazen Jannem "Burtonem" Puurtinenem a celé natáčení se potýkaly s Villeho pocity, že hudební průmysl moc ovlivňuje proces a materiál, takže zvuk zní nakonec úplně jinak než na začátku. I přes všechny problémy album vyšlo v srpnu 2001 s názvem Deep Shadows and Brilliant Highlights a prvním singlem se stala píseň Pretending. V rámci kritiky se setkalo se smíšenými pocity, kde jedni album považovali za "moc čisté" a "holčičí" a jiní chválili originální rock. 

Kvůli tomu okomentoval Ville nadcházející album následovně: "Deep Shadows považujeme za zklamání, protože v kuchyni bylo moc kuchařů a my chceme být kapela, která kontroluje, co dělá a všichni ostatní můžou jít do prdele." Po tomto vzkazu přicháhí Love Metal, které jako první má na obalu znak kapely - heartagram

Album vyšlo v dubnu 2003 v doprovodu tří singlů - The Funeral of Hearts, Buried Alive With Love a The Sacrament. Video pro The Funeral of Hearts vyhrálo cenu časopisu Kerrang! za nejlepší  video roku 2004 a celkově se album setkalo s pozitivní kritikou.  

V roce 2004 vyšlo první kompilační album ...And Love Said No: The Greatest Hits 1998-2004, na kterém lze, krom známých a úspěšných hitů, i cover verzi písně Solitary Man od Neila Diamonda a vlastní píseň ...And Love Said No

Práce na čtvrtém albu začaly v Los Angeles za pomoci producenta Tima Palmera. Album bylo téže prvním vydání pod Sire Record poté, co rozvázali smlouvu s BMG, a vyšlo září 2005. Dark Light se stalo dosavadním nejúspěšnější albem kapely a později se stalo na EMMA Awards 2005 Nejlepším rockovým albem. Vydány byly tři videa - jedno pro Wings Of a Butterfly a dvě pro píseň Killing Loneliness. První jmenovaná se stala Písní roku 2005 a v roce 2007 získala cenu za Nejlepší BMI pop píseň. 

V letech 2006 a 2007 vyšly také dvě alba s doposud nezveřejněným, remixovaným a live materiálem - Uneasy Listening Vol. I a II

Na šestém albu se objevily vlivy kapel My Dying Bride, Paradise Lost a Anathema, což ho udělalo těžším a pomalejším než Dark Light, což není jediný důvod temné atmosféry alba, v době jeho natáčení Ville bojoval s řadou osobních problémů, do kterých patřil mimojiné nezvladatený alkoholismus kvůli kterému skončil i na odvykací klinice v Malibu.

Od 25. července do 3. září 2007 kapela hrála po státech s Linkin Park, kteří propagovali svůj Projekt Revolution, který zahrnoval i kapely jako My Chemical Romance, Taking Back Sunday nebo Placebo a dělala předskokana na několika koncertech Metallici včetně koncertu v Londýnské Wembley aréně. Venus Doom tedy vyšlo v září 2007 a jako singly byly vypuštěny písně Kiss of Dawn a Bleed Well. Následující Passion's Killing Floor se objevila ve filmu Transfomers. Album doprovázel i živý záznam z Orpheum Theater v Los Angeles zveřejněný v dubnu 2008 pod názvem Digital Versatile Doom.

Sedmé album pojmenované Screamworks: Love In Theory & Practice bylo ovlivněno hudbou a-ha, Duran Duran a The Cult, také jde o jediném albu, na kterém Ville pracoval ve střízlivém stavu. Vyšlo v únoru 2010, obsahovalo singly Heartkiller a Scared to Death a dočkalo se převážně kladné kritiky.

Přípravy na další album začaly v létě roku 2011, ale bylo pozastaveno poté, co bylo Gasovi diagnostikováno poškození nervů v rukách, což postavilo kapelu před rozhodnutí, zda bude lepší skončit nebo nahradit Gase. Kapela se rozhodla počkat, jak se vyvine jeho stav a po osmi měsících se vrátila k práci na Tears On Tape

V říjnu 2012 vyšlo kompilační album XX - Two Decades of Love Metal, které představilo cover verzi písně Strange World od Ké. 

Tears On Tape vyšlo v dubnu 2013 a za pomocí hudebních videí se předstaly dvě písně - Into The Night a All Lips Go Blue, jejichž režisérem se stal Stefan Lindfors, který pracoval již na videu k The Funeral of Hearts. 

V listopadu 2014 vyšel box set s názvem Lashes To Ashes, Lust To Dust: A Vinyl Retrospective '96-'03 obsahující první čtyři alba a úplně první EP 666 Ways To Love: Prologue.

Odchod Gase a budoucí vývoj

V lednu 2015 oznámil Gas svůj odchod z kapely po šestnácti společných letech. Jak sám uvedl, nejde o žádný spor ani drama, jen se chce posunout v kariéře muzikanta někam dál. V červenci 2015 v kapele živě debutoval bubeník Jukka "Kosmo" Kröger na festivalu Qstock v Oulu ve Finsku. Ville Valo téže uvedl, že práce na další albu jsou v chodu, ale prozatím neuvedl datum možného vydání.


Vytvořil Daniel