Ghost

Přesných informací o švédské skupině Ghost je velmi málo. Kolem excentrické šestice se vytvořila mlha spekulací a kontroverzí - fanoušci pátrají po identitě členů, hudební kritici uznale pokyvují hlavami a konzervativci můžou z otevřeně satanistických textů puknout vzteky. A Papa Emeritus spolu se svou pěticí Bezejmenných Ghúlů to všechno jen sleduje a dobře se baví.

Druhá příhoda už tak vtipná nebyla. Vydání alba v Americe, původně plánované na 9. dubna, se muselo pozdržet, protože se nedařilo najít společnost, která by CD vydala. Zádrhel byl v přebalu pro deluxe edici - 4 společnosti ho skupině vrátily, protože se jim zdál, lidově řečeno, přes čáru. Artwork, stylizovaný do 16 století, totiž vyobrazoval orgie. Nakonec byla grafická stránka pozměněna, protože Ghost už nechtěli vydání dál odkládat.

Opět s odstupem dvou let vyšlo třetí studiové album - Meliora. A znovu ho provázela změna zpěváka. Papa Emeritus II. byl "vyhozen" a nahradil ho Papa Emeritus III. Kapela dala velmi jasně najevo, že z kvality tvorby rozhodně nehodlá slevit - album nejenže získalo cenu Grammy za nejlepší rockové/metalové album roku, ale úspěšný byl i klip k písni Cirice.Za zmínku jistě stojí prezentace skupiny a její vystupování. Pět ze šesti členů nemá žádná jména a říkají si prostě Nameless Ghouls. Rozeznat je lze jedině podle alchymistických symbolů pro živly, které mají vyvedené na svých nástrojích, jinak jsou jejich převleky naprosto identické. Frontman Papa Emeritus nevystupuje jinak než v masce jakéhosi kněze - celý jeho převlek je parodií na ceremoniální oblečení papeže katolické církve. Neodmyslitelně k němu též patří černobílý makeup připomínající lebku. V několika klipech se sice Papa Emeritus objevuje jakožto postarší holohlavý muž s knírkem a v perfektně padnoucím smokingu, ale pozornému divákovi neunikne, že je to jen další vtípek - tvář, kterou můžeme vidět, je totiž jen precizně provedená maska. Všichni členové si pečlivě střeží svoje identity a nikdy se nevyjadřují k domněnkám, které se vynořují ze všech možných stran.

Tajemná image skvěle podtrhuje satanistické a okultní náměty všech jejich textů - vystoupení Ghost často lavírují mezi koncertem a čímsi na způsob černé mše. Klidný, podmanivý vokál a dobře vypočítaná teatrálnost dojem ještě posilují. Jeden z Bezejmenných Ghúlů řekl, že všichni členové skupiny sdílí nadšení pro horor a od začátku chtěli tento žánr zkombinovat s hudbou.

Ale pěkně popořadě. Skupina byla založena pravděpodobně v roce 2006. Podle jednoho z Nameless Ghouls už spolu členové Ghost hráli v jiné kapele. Když jednoho krásného dne jammovali, vyšel jim riff, z něhož se nakonec vyloupla skladba Stand by Him, která se objevila i na jejich demu z roku 2010.Krátce po něm následovalo studiové album Opus Eponymus, jež si získalo poměrně velkou pozornost a získalo i nominaci na Grammy. Svižný rozjezd podpořila i spolupráce a společné koncerty se skupinami Trivium, In Flames, Opeth nebo Mastodon.Roku 2012 odchází původní ďábelský papež Papa Emeritus na odpočinek a na pozici zpěváka jej nahrazuje Papa Emeritus II. Obecně se ale věří, že se jedná o tutéž osobu, která pouze hraje jiný charakter. O rok později následovalo album Infestissumam, které bylo provázeno dvěma zajímavými přihodami. Fanoušci si mohli zadarmo poslechnout skladbu Year Zero, stačilo pouze na Facebooku podpořit kandidaturu frontmana skupiny na papeže.Následovalo velké celosvětové turné a další nominace na Grammy, která tentokrát dopadla vítězně. Jejich zvláštní smysl pro estetiku přirozeně přitahuje kontroverze a to hlavně v Americe. Při nahrávání Infestissumam se museli z Nashvillu přesunout do Hollywoodu, protože nemohli najít zpěváky do sboru, kteří by jim nazpívali doprovodné vokály. Následovalo již zmíněné odkládání vydání. Členům Ghost to však evidentně vrásky nedělá.

Vytvořil InkHeart